Bazen doğru sayı sayamadığımız izlenimi oluşabiliyor:Bazı binalarda 13.kat eksik oluyor,otellerde 13 no’lu oda ve uçaklarda 13.sıra olmuyor.Yüksek teknolojiye sahip toplumların içinde bile hala bazı batıl inançlar mevcut.Peki,13 sayısı neden uğursuz sayılıyor?

Belki de bunun arkadasında komşu sayı vardır:12.Konu bölme olduğunda,12 sayısı son derece pratiktir.12=2×6,3×4,4×3,6×2.Bu yüzden 12 ay,12 havari,12 burç olması ya da bir oktav sesin 12 yarım sesten oluşması hiç şaşırtıcı değil.

Düzine hesabıyla sayma geleneği çok eskidir.Geçtiğimiz yüzyılların ticaret trafiğinde 12 sayısı pratik nedenlerden dolayı çok sık kullanışmıştır.Bölünmesi basit;düzenlenmesi,toplanması kolaydı. Bugün bile yumurtalar 12 adet olarak satılır ve bira kutuları da altılı paketlerde daha rahat taşınır. Tesadüfe bakın ki Avrupa Birliği bayrağında da 12 yıldız vardır.Halbuki,Avrupa Birliği üyelerinin sayısı daha fazladır.12 sayısı eksiksizdir!

13 sayısıysa bu düzeni bozmaktadır.Bir düzineden bir fazladır.Bunun dışında 13 asal sayıdır;yani 12’nin tam tersi olarak daha küçük bir sayıya bölünmez.Bir kere olsun 13 şekeri çocuklar arasında eşit paylaştırmaya çalışın;her zaman kavga çıkacaktır.

13 düzene karşı gelmekte ve her türlü simetriyi reddetmektedir.Uğursuz sayılmasının ardındaki nedenin,bu matematiksel özelliğinde ve düzineyi bozmasında yatıyor olması muhtemeldir.

Bu yüzden masallarda kötü olan 13.periyi görürüz.Dindeyse günahın sayısıdır.İncil’de 13.bölümün konusu Hristiyan karşıtlığıdır ve Yahudilerin Kabala’sı 13 kötü ruhu tanır..

Objektif olarak bakıldığındaysa,13 sayısını herhangi bir olumsuzlukla bağdaştırmak mümkün değildir.Onunla hesap yapmak hiç pratik değildir ancak -tüm batıl inançlara rağmen- bu onun uğursuzluk getirdiğini göstermez! Başka kültürlere bakıldığında,13 sayısının uğur getirdiğine inananların olduğu görülür.Hatta Meksika’da kutsal sayılıyor.

Hristiyanlara göre 13 rakamının uğursuzluğu

Hristiyan dünyası, Hz.İsa’nın ayın 13. gününe rastlayan cuma günü öldürülmesi ve havarilerinden 13’üncüsünün Hz.İsa’ya ihanet etmesi sebebiyle 13 sayısına korkuyla bakar.