~1 dakikalık okuma

Soğuk savaş döneminde ABD,Ulusal Uzay Araştırmaları Merkezi(NASA)’da yaptığı çalışmalar konusunda Sovyetler Birliği’nden geri kalmış izlenimleri dünyaya yansımışken ABD başkanı Kennedy 1961 yılındauzay çalışmalarına önem vericeğini duyurdu.Amacı Ay’a insan indirip onu tekrar dünyaya geri döndürebilmekti.Bu hedefi 1969 yılında gerçekleştirdi.Apollo 11 çalışma ekibinin komutanı Neil Amstrong Ay’a adım atan ilk insan oldu.

Aradan seneler geçmesine rağmen Apollo 11’in Ay yüzeyine hiç inmediğini,bu olayın birstüdyoda gerçekleştirdiği iddiası bazı kesimler tarafından gündeme getirilmiş. Operation Avalanche isimli film de bu iddiaları beyaz perdeye aktarmış. NASA’nın Ay’a gitme projesini yerine getirememesini açıklamasının ardından iki genç CIA ajanı(Matt Johnson ve Owen Williams) bu olayı stüdyodan olmuş gibi gerçekleştirmeye çalışıyor.

Operation Avalanche ne zaman gösterime girecek?

Filmin yönetmeklik koltuğunda Matt Johnson oturuyor.Operation Avalanche 16 Eylül’de vizyona girecek.İlk olarak Kanada ve ABD devletlerinde gösteride olucak. Film,diğer filmlerin yapımı açısından daha düşük kalitede olmasına rağmen gündemde tartışmaları beraberinde getireceğe benziyor.