~1 dakikalık okuma

Çikolata sevmeyen insan yoktur herâlde.Bazılarımız çok bazılarım az ama genede sever ve yeriz.Aslında çikolatayı sevmemizi sağlanlayan bir şey var.Kendimizi mutlu hissetmemize ya da aşık olduğumuzda beynimizde salgılanan Fenilatilamin maddesinin içinde yer alması.

Çikolatanın hammaddesi olan kakao ve çikolatanın tarihi yakalaşık 4000 yıl önceye kadar gider.Antik Maya ve Güney Amerika Asteklerinin ‘cacuhuat’ adını verdikleri kakao ağacını çok seviyolardı.Anlamı ise ‘acı su’ anlamına geliyor.Aztekler kakaonun dünyaya tanrı tarafından gönderildiğe inanıyolardı. Bu sebeble çok değer veriyolardı hatta kakao çekirdiğini para olarak kullanıyolardı. Ayrıca çekirdeklerini ezerek macun haline getirip içecek yapıyolardı.İlk çikolatalı içecek gibi düşünebiliriz.Bu içecek bugünkü sıcak çikolatadan tat bakımından oldukça uzattır çünkü oluşturulan bu içecek çok fazla acı,biberli ve soğuk içilen bir içecekti.

Çikolata Nasıl Dünyaya Yayıldı?

16.yüzyılda,en Güney Amerika’yı fetheden Avrupalılar gördükleri içeceği Avrupa’ya getirdiler.Getirdikleri bu içeceğe şeker eklediler ve içecek oldukça halk arasında rağbet gördü.1800’ler zamanında insanlar içeceği nasıl kalıp haline getireceklerini buldular ve günümüz çikolatalarına benzer çikolatalar ortaya çıkardılar.