~1 dakikalık okuma

Dünya’nın 3/4’ü sularla kaplıdır.Ay hakkında birçok bilgiye sahip olmamıza rağmen yaşadığımız bu Dünyadaki okyanus yatakları hakkında bilmediğimiz birçok bilgi mevcuttur.Okyanus yatakları,bilim adamları tarafından incelenmesi en zor şeylerden birisidir çünkü okyanus yatakları oldukça derin ve büyük olmasıdır.

Dünya’da en çok incelenen deniz yatağı,California kıyısı açıklarında bulunan Monterey Körfezidir.Bence en çok incelendiği dikkate almayın çünkü sadece %1’i araştırılmış.Denizin derinliği yaklaşık 4 km’dir.Okyanusun tabanı yeryüzünden daha engebelidir bunun sebebi,tıpkı yeryüzümüzde olduğu gibi okyanus tabanında volkanik patlamalar sonucu meydana gelmiş denizdağı da denilen binlerce dağ olmasındandır.

İlginçtir ki su altında 70.000 km’lik bir dağ silsilesi bulunur.Okyanusun en derin bölümü batı Pasifik’tedir.Derinliği ise 11 km’dir. Mariana Çukuru denilen bu çukura Everest Dağı’nı koyarsanız dağın üzerinde hala 2 km’lik su kalır.

Everest Dağı’ndan yüksek bir dağ yok mu? Havai’deki Mauna Kea volkanı su altındaki tabanından ölçülebilse Dünyadaki en yüksek dağ statüsüne sahip olurdu.Everest’ten 1.61 km daha fazla yüksekliğe sahiptir.

Okyanusun derinliklerinde yaşadıkları bilinen derin deniz mercanları,sakallı sokucanlar,fener balıkları ve bazı ahtapot türleri bulunmaktadır.Okyanusun derinlikleri gizemini hala korumaktadır.