~1 dakikalık okuma

Origami kelime anlamı olarak,Japonca “ori(katlamak)” ve “gami(kağıt)” söcüklerinden adını almış bir “kağıt katlama” sanatıdır.

Eski zamanlarda Çin rahiplerinin tapınaklarına güzel bir görünüm vermek amacıyla kağıtlara şekil vererek ortaya çıkmıştır.Rahiplerin Japonya’ya göç etmesiyle dünya genelinde yavaş yavaş adı duyulmaya başlanmış.“Origami” isminin Japon kaynaklı,sanatın ortaya çıkış yerinin Çin olması sebebiyle Çin mi,Japon mu? tartışmasını beraberinde getirmiş.

Origami sanatı, klasik origami ve modüler origami olmak üzere iki çeşittir. Klasik origami,origaminin temel ilkelerinin bulunduğu,kare kağıt kulllanarak ve kesme,yapıştırma olmadan,sadece “katlama” ile yapılır.Modüler origami,sınırlı sayıdaki küçük ve benzer modüllerin birbiri içine geçirerek oluşturulur.

Matematik ve mühendislik alanlarının yararlandığı bu sanat günümüzde birçok alanda kullanılır. Broşür,haritalar,mektup zarfı,kesekağıdı,çekirdek kabı,oyuncak uçurtma,kayık,kurbağa gibi günümüzde bilindik birçok alanda kullanılır.Hatta NASA uzayda kullanılacak güneş enerjisi panellerinin oluşumunda tasarım konusunda orgimi sanatına başvurmuş.