1 dakikalık okuma

Biz insanların en hızlısını Usain Bolt olduğunu biliriz.Peki hayvanların en hızlısı kim? Çıta mı? Yanılıyorsunuz.Gelin hep birlikte öğrenelim.

Hayvanlar alemi oldukça geniş bir alem hava,kara ve denizde yaşayan bir sürü çeşit çeşit,tür tür,renk renk hatta keşfedilmemiş bir sürü hayvan var.Hız kavramınıda bu çeşitlilik çerçevesinde göz önüne alırsak,yarışmanın birincisi ‘gökdoğan’ olurdu.

Gökdoğan oldukça hızlı ve çevik bir hayvan.Avına kilitlenip harekete geçtiği zaman hızı yaklaşık 320 km/s olduğu tespit edilmiş.Şimdi burda bir soru akla takılıyor? Gökdoğan bunu düşey olarak yaptığı için yer çekiminin etkisi var.Öyleyse yarışı yatay olarak başlatalım.Kazanan gene bir kuş türü olacaktır.Yatay hız rekoru ise,‘beyaz boyunlu iğne kuyruklu ebabil’ kuşuna sahip.

Saatte yaklaşık 177 km/s hızla uçabilmekte.En fazla 140 km/s hız yapabilen çita,beyaz boyunlu iğne kuyruklu ebabil’in yanında biraz yavaş kalmakta.Peki en hızlı balık hangisidir?En hızlı balık olan yelken balığının yaklaşık hızı 109 km/s‘dir.

Sonuç olarak farklı yaşadıkları ortam ve düzene göre farklı hızlara sahiptir. Bu hızlar ölçülebilmiş en yüksek hızlardır.Ama siz yinede en hızlı canlının bir kuş olduğundan emin olabilirsiniz.

Karadaki en hızlı kuş:Devekuşu,saatte 72 km. En hızlı böcek:Yusufçuk,saatte 57 km. Denizdeki en hızlı memeli:Katil balina saatte 55 km. En hızlı insan:Usain Bolt,saatte 44,17 km. En hızlı uçan memeli:Büyük kahverengi yarasa,saatte 25 km.

Dünyanın en yavaş hayvanları nelerdir?

Hepimiz oldukça kolay tahmin ettiğimiz hayvanlar aslında.Hemen ilk üç tanesini söyleyeyim.

Dev su kaplumbağları:Saatte 0,27 km. Üç parmaklı tembel hayvanı:Satte 0,24 km.ve dünyayı oldukça ağırdan alan hiç mi hiç acelesi hayvan:Salyangoz,saatte 0,048 km hıza sahiptir.