1 dakikalık okuma

Ünlü teorik fizikçi Michio Kaku,insalığın karşılaşacağı teknolojik gelişmeleri listeledi.

Önümüzde teknolojik gelişim ve değimlerin ağılıklıklı olduğu konular:Biyoteknoloji, nanoteknoloji ve yapay zeka.Burda parantez açmak istiyorum.Bence bu üç gelişmede de en ağırlıklı olan yapay zeka olucak.Çünkü şuanda bile popülaritesi olan bir konu ve teknolojinin zirve noktalarından biri ama insanların bu teknolojiyi gene kendisine zararlı bir şekilde kullanacak.Kendi düşüncelerimi aktardıktan sonra konumuza devam edelim.

1.

Bilgisayarlar artık hayatı hayatımızın vazgeçilmezi olacak.Nasıl suyun varlığını hayatımızda sorgulamıyorsak,bilgisayarıda sorgulamayacağız.

2.

Hayatımızda her şey mobilleşerek hayatımız daha konforlu olacak.Buna birlikte bulut teknolojisi gelişecek.

3.

İnsanların hayatına mâl olan trafik kazaları artık olmayacak.Sürücüsüz otomobiller sayesinde hem ekonomik hemde can derdinden kurturulmuş olacak.Ayrıca arabanızdan evinizin her yerini izleyebileceksiniz.Arabada olası bir sağlık sorununuz olursa size müdahaleyi arabanız yapacak.Örneğin:Sizi hastaneyi hızlı bir şekilde götürecek.

4.

Yabancı insanlarla konuşamama sorunu ortadan kalkacak.Kontak lensler sayesinde karşınızdaki yabancı insanın kim olduğunu ve söylediklerini anında çeviri yapabilen lensler olacak.(Bu durum yabancı dil kursları için büyük bir tehdit olacağı kesin)

5.

Artık kanser,insan hayatını tehdit eden bir unsur olmayacak.kemoterapinin yerine nanoteknoloji yerini alarak kanserli hücreler yok edilecek.Tabiki kanserde erken tehşis önemli bunun için tuvaletlerimizde yer alacak olan DNA çipleriyle,kanser yıllar öncesinden tespit edilebilecek.

6.

Laboratuvarda üretilen organlar insanlara nakledilebilecek.(Bu bence bilimin zirve noktası olur)

7.

Felçli hastalar,yapmak istediklerini düşünce gücüyle yapabilecekler.

8.

Hayat,dijital olacak.Tıp,eğitim,ulaşım,ticaret vs. aklınıza ne geliyor ise dijitalleşecek.

9.

Rüyalarınızı unutma derdi olmayacak.Artık rüyalarınızı kaydedip izleyebileceksiniz(Bu benim favorim)

10.

Teknolojik aletlerin kullanımı,ilk önce tuşlar vasıtasıyla daha sonra gelişerek günümüzde olduğu dokunmatik olarak gerçekleşti.Artık “gör,düşün ve gerçekleşmesini izle” mantığı olacak.

11.

Sanatçılar,komedyenler,tasarımcılar aklınıza hangi meslek geliyorsa sonu olabilir çünkü artık her alanda robotlar olacak.

Bu gelişmeler sonucunda insanların durumu ne olur tahmin edemiyorum.Yaşayıp ‘görebildiğimiz kadar’ göreceğiz.Sizinde bir tahmininiz varsa yorum olarak belirtmeyi unutmayın.