3 dakikalık okuma

Artan internet kullanımı ve buna bağlı olarak gelişen iletişim teknolojileri gün geçtikce artmaya devam ediyor.Arkadaşlarımız,akrabalarımız veya sevdiklerimiz ile gün içerisinde hemen hemen hepimiz iletişim halindeyiz.Mobil hatlar üzerinden yapılan görüntülü aramalar günümüzde gelişmedi veya yaygınlaşmadı.Birçok kişi görüntü arama yapabilmek için internet üzerinden bilgisayar,mobil,tablet vs. cihazlar aracılığıyla yapıyor.Peki en iyi görüntü konuşma uygulaması hangisi?Bu konuyu ele aldım.

1.SKYPE

Günümüzde popüler uygulamaların başında geliyor.Skype,milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılmakta.Dünyanın en çok kullanılan görüntülü arama ve mesajlaşma uygulaması.Kullanıcılar hiçbir ücret ödetmedengörüntülü arama ve konuşma hizmetini vermekte.Piyasaya ilk çıkanlarlar arasında olmasının avantajı olmasıyla,dünyanın herhangi bir yerinde biriyle konuşabilme imkanı sağlıyor.Tabiki VoIP henüz bilmediği zamanda da ortayaçıkmasının popüler uygulamalar arasına girmesinin imkanını sağladı.Bu sayede görüntülü arama ve konuşma yazılımlarınınn piyasasını başlatmış oldu.Özel sesli ve görüntülü aramanın yanında,konferans görüşmeleri,dosya aktarımı,yazışmalar veya PC-telefon arasında görüntülü konuşma imkanı sağladı.

2.FACETIME

Apple şirketinin geliştirdiği ve popüler görüntülü konuşma uygulamalarından biri. Şimdilik Apple’ın geşiltirdiği uygulamalarda kullanılabiliyor buda kullanıcı sayısı kısıtlamakta.Apple kendi cihazları üzerinde geliştirdiği için oldukça iyi çalışan basit,akıcı bir uygulama.FaceTime ile başka bir FaceTime kullanıcı ile olan görüntülü konuşması ücretsiz.Kablosuz ağ ve mobil ağlar tarafından bağlanarak görüntülü aramanızı yapabilirsiniz.Yüksek kaliteli kamerası sayesinde oldukça rahat bir şekilde sohbet edebilme imkanı sağlıyor.Apple bir cihazınız var en iyi seçebileciğiniz görüntülü konuşma uygulaması.

3.VİBER

Skype gibi uygulamaların en iyi rakiplerinden biri olan Viber,dünya çapında büyük bir kullanıcısayısına sahip.Viber,ağırlıklı olarak mobil(akıllı telefon) üzerinden çalışan ve ücretsiz bir uygulama. İnternet üzerinden görüşme yaptığınız için mobil hattınızda bulunan dakikaları götürmüyor.Görüntülü arama ve konuşma yapabilmek için iletişime geçeceğiniz kişininde Viber uygulamasının olması gerekiyor.İnternet üzerinden yapılan ücretsiz aramanın yanında standart mobil hatlar üzerinden ücretli bir şekilde aramakta mümkün.Birçok işletim sistemini dektekliyor.Yüksek ses ve görüntü kalitesiyle(HD) görüşmelerinizi yapabilme imkanı sağlıyor.Diğer görüntülü görüşme uygulamalarına ek bir özelliği var.Devam etmekte olan görüşmeyi cihazdan cihaza aktarabiliyorsunuz. Örneğin,PC üzerinizde bir konuşma yapıyorsunuz işiniz çıktı ve dışarıya çıkmak istiyorsunuz hemen görüşmenizi akıllı telefonunuzaaktarabiliyorsunuz.Ayrıca açık yani birden fazla katılımlı konuşmalarda yapabilirsiniz.

4.GOOGLE HANGOUTS

Tabiki Google’sız bu piyasa olmassa olmaz.Görüntülü konuşma uygulamaların en dişli rakiplerinden biri olan Google Hangouts,internet üzerinde herhangi uygulama indirmeden ücretsiz sohbet veya görüntü konuşma imkanı sağlıyor.Sadece Google hesabınızla Google Hangouts sitesinden sohbet edebilirsiniz.Hangouts üzerinden yazılı ve görüntülü konuşmanın yanında emoji,fotoğraf ve GIF desteklemekte.100 kişiye kadar grup oluşturup sohbet edebilirsiniz.Birçok şirketinde Google Hangouts üzerinden topklantı veya konferans vermesi için uygun bir yazılım.Ayrıca Google bünyesinde bulunan YouTube‘a kayıt ettiğiniz konuşmayı paylaşabilme imkanı sağlıyor.

5.WECHAT

En popüler tercih edilen seçenekler arasında olan WeChat,soyal medya nesli için iyi bir sohbet aracı ve sosyal medya ile olduça ilişkili bir uygulama.Çin merkezli bir şirket tarafından yönetilen uygulama milyonlarca kullanıcıya sahip.Görüntülü ve sesli konuşmanın yanında Sosyal ağlardan fotoğraf,yazı ve video yükleme imkanı sağlıyor.Grup halinde konuşabilme imkanı sağlamakta.

6.LINE

Diğer uygulamalara benzer yoldan giden LINE,ücretsiz arama imkanı sağlıyor.LINE’a sahip olmayan arkadaşlarını ve sevdiklerinizi aylık sabit ödemelerle ücretli bir şekilde konuşabilme imkanı sağlıyor.LINE sosyal ağlardabulunan oyunlardaki kullanıcıları vb grupları bir arada toplayarak iletişim halinde tutabilmekte.

7.TOX

Tox olduça güvenli bir görünlü konuşma uygulaması.Mevcut piyasadaki uygulamaların ortak olarak bulundurduğu özellikleri bulunmakta.En büyük avantajı ise ‘güvenlik’.Konuşmalarını şifreleme ile güvenli bir şekilde sohbet etme imkanı sağlayan bir uygulama

8.JITSI

JITSI kullanıclar arasında sesli ve görüntülü konuşma imkanı sağlayan açık kaynak kodlu bir uygulamaİlk çıktığında PC üzerinden hizmet veren JITSI,artık android işletim sistemlerinde de hizmet vermekte.Görüşmenizi kaydetme imkanı var.Gürültü giderme ve yankı engeleme özellikleriyle cazip edici bir uygulama.

9.VOXOX

Oldukça basit bir arayüzle görüntülü konuşma imkanı sağlayan mobil uygulama olan Voxox,diğer uygulamalar gibi ücretsiz konuşabilme imkanı sağlıyor.Karşınızdakinin Voxox uygulaması yoksa bile arayabilirisiniz tabiki ücretli bir şekilde.Ayrıca mesajlarınızı anından 60‘a yakın dile çevirme imkanı sağlıyor. Voxox sayesinden fax çekebilir,konumunuzu paylaşabilirsiniz.

10.ICQ

Eski zamanın popüler sohbet uygulamalarından olan ICQ o zamanlar Mirabilis bünyesindeydi.Daha sonra AOL şirketi tarafından satın alındı ve iyi bir sohbet uygulamaları arasına girdi.Basit arayüzü ve ses efektleriyle tercih edilen bir uygulama oldu.Günümüzde ise DST adlı bir Rus şirketine ait olan ICQ,piyasa yer alıyor.ICQ,diğer uygulamalar gibi ücretsiz sesli ve görüntülü konuşma imkanı sağlıyor.ICQ sohbet ederken dosya aktarımını kolay bir şekilde aktarmayı sağlayan ilk uygulamalar arasındaydı ve hala devam etmekte.

11.WhatsApp

Günümüzde 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip olan WhatsApp,yeni sürümü ile görüntülü konuşma özelliği ile görüntülü konuşma uygulamaları arasına girdi.Artık WhatsApp’ta görüntülü arama yapılabilecek. Şu anda Android işletim sistemlerinin beta şeklinde kullanabileceği WhatsApp ilerleyen zamanlarda birçok platformda kullanılmayı bekliyor buraya tıklayarak gmail üzerinden kayıt olup deneye bilirsiniz