~1 dakikalık okuma

Gece gökyüzünde renkleri bulmak istiyorsanız kutuplara gitmelisiniz.Sanırım bu başlığı görünce şaşırmıssınız.”Geceleri gökyüzünde renk mi olur?” gibisinden sorular sormuşsunuzdur kendinize.Gökyüzünü renkli yapan kuzey ışıklarıdır.

Işık Gösterisi

Kuzey ışıkları diğer adıyla aurora borealis,gökyüzünde bulunan rengerank,doğal ve muhteşem doğa olayıdır.Genelde Kuzey Kutbu’na yakın yerlerde görülür tabiki Güney Kutbu’nda da görülür.Güney Kutbu’nda olanlara aurora australis denir.Genelde gece görülür.Bu ışıkların görünmesinin kaynağı Güneş’tir.Güneş bildiğiniz üzere durgun değildir.Sürekli yüzeyinde patlamalar veya parlamalar oluşur.Bu patlayan parçalar saniyede 1000 km’ye kadar hızla savrulur.Bunun genel adına ‘güneş rüzgarı‘ denir. Dünya manyetik bir alanla çevrili olduğu için(detaylı bilgi:Pusulasız yön bulmak için 4 yöntem),güneş rüzgarlarının elektrik yüklü parçacıkları Kuzey ve Güney Kutuplarına doğru yönelir ve atmosferde bulunan gazlarla çarpışarak,enerjilerini ışık olarak açığa çıkarır.

Işıkların en net veya en güzel görünme zamanı eylül ve mart ayları arasıdır.Tabiki havanın açık olması ve karanlık olması gerekir.Yer olarak ise İskandinavya,Kanada,Sibirya ya da Grönland bölgelerinin en kuzeyine gitmelisiniz ve ışık gösterisinin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Auroralar sadece Dünya da görülmez Hubble Uzay Teleskopu’nun çektiği görüntülerde Jüpiter ve Satürn’ün kutuplarında auroralar görülmüştür.