~1 dakikalık okuma

İnsanların pek fazla bu soruyu düşünmediği veya aklına gelmediği aşikârdır.Bu sorunun cevabını öğrenmesek olmaz.Çünkü aklımıza gelen sıradan sorulardan çok farklı ve merak uyandırıcı.Peki Dünya’nın ağırlığı ne kadardır?

Getirin tartıyı!

Aslında ağırlığı değil kütleyi bulmamız lazım,çünkü ağırlık yerçekimi sonucu uygulanan kuvvettir.Örneğin bir su aygırının ağırlığı Dünya’da 3 ton iken Ay’da 50 kg gelir.Çünkü Ay’da yerçekimi Dünya’dakinden oldukça azdır.Fakat kütledeğişmeyecektir.

Tabiki Dünya’yı bir terazinin üzerine yerleştiremeyiz.Bunu bilim sayesinde oldukça kolay bir şekilde bulabiliriz.Bunu Isaac Newton tarafından bulunan denklemler sayesinde Dünya’nın kütlesini bulabiliriz. Dünya ile uzaydaki başka bir nesne arasındaki mesafeyi bularak hazırlanmış bir denklem ve Gravitasyon Sabitiyle Dünya’nın kütlesini ölçebiliriz.

Sonuç ise 5,974,000,000,000,000,000,000,000 kg olacaktır.Yani 6 milyon trilyon kere trilyon kilogramın azıcık(!) altında.Kısaltılmış halini isterseniz:5,972E24 kg

Bonus bilgi:Jüpiter,Dünya’nın 318 katı bir kütleye sahiptir.Jüpiter,Güneş Sistemi’nin en geniş gezegeni ve diğer gezenlerin kütlelerinin toplamanın 2,5 katıdır.