1 dakikalık okuma

Hayatımızda sıkça sorduğumuz sorulardan biridir.

Gökyüzü neden mavidir?

Güneş’ten ya da elektrik ampullerinden gelen ışıkları beyaz olarak görürüz.Aslında o ışıkta gökkuşağının tüm renkleri bulunur.Renk,ışığın dalga boyuna ve frekansa bağlıdır.Kırmızı renk en uzun dalga boyuna ve en düşük frekansa,mavi ise en kısa dalga boyuna ve en düşük frekansa sahiptir.Toz tanecikleri ve su damlaları görebildiğimiz ışık dalga boylarından büyüktür. Öyleyse ışık,buluttaki moleküllere çarptığında,ışıkta bulunan farklı tüm dalga boyları yansır ve bu yüzden bulutbeyaz görünür.Böylelikle bulutların neden beyaz olduğunu öğrenmiş olduk.Peki ya gökyüzü neden mavidir?Havada bulunan gazlar görülebilir ışığın dalga boyundan daha küçüktür.Havanın açık olduğu bir zamanda,hiç bulut yokken,ışık gaz moleküllerine çarpar ve farklı şekilde saçılırlar.Bunlardan bir kısmı emilir ve başka yönlere yansır. En kısa dalga boyuna sahip olan mavi renk ise emilip yansımaya en uygunudur.Yani havanın açık olduğu bir günde gökyüzü mavi gözükür.Çünkü atmosferimizde bulunan moleküller size doğru mavi ışık yayar.

Mavi ışık,diğer renklere göre çok daha kolay kırılan bir renktir.Bu yüzden gökyüzüne dağılır.Işığın geçmesi gereken mesafe fazla olduğundan ufka yakın yerler soluk mavi gözükür.

Bulutu,gökyüzünü açıkladıktan sonra denizin neden mavi olduğuna da bakalım.

Deniz neden mavidir?

Tahmin ettiğiniz gibi Deniz,gökyüzünü yansıttığı için mavi görünür.Gökyüzünde gerçekleşen olay,deniz içinde geçerli.Işık denize vurduğu anda su,mavi ışığı yansıtır.Işık,denizin belirir bir kısmına kadar gider.Derinlere gidildikçe suyun rengi koyulaşır.