~1 dakikalık okuma

Karada yaşayan ve yaşamakta olan birçok memeli,gözlerinde bulunan kirleri ve zararlı maddelerden kendilerini korumak için gözyaşı üretir.Yani anlayacağız gibi hayvanların birçoğu ağlar.Fakat bazı hayvanlar biz insanlar gibi psikolojik bir şekilde başları dettte ya da acı çektiği için ağlar.Hint Okyanusu’nda bulunan büyük bir deniz canlısı olan “dugong” ve üzgün olduğu için ağlayan “filler” vardır.

Gülen Sıçanlar ve Ağlayan Şempanzeler

Hayvanların duyguları olmadığını sanmayın tıpkı tüm insanların duygularının olduğu gibi. Hayvanlar,insanlar gibi ağlamasa da benzerlik gösterir.Şempazeler genetik olarak en yakın akrabamız kabul edilir ve tıpkı bir bebek gibi ağlarlar.Doğadaki başka bir örnek ise köpekler.Bildiğiniz gibi bazı köpekler sahiplerine sıkı bir bağlılık gösterir.Köpeklerin sahipleri öldüklerinde yemeklerini yemeği reddettikleri ve acı çektiklerini gösteren davranışlar segilerler.Tabiki hayvanların bu davranışı biz insanlarda olan duygular gibi olduğunu bilemeyiz.

Avusturalya yalıçapkını ve sırtlanlar gülmeye benzer bir ses çıkarırlar.Daha önceden de dediğim gibi bu onların insanlar gibi komik bir şeye güldükleri anlamına gelmez.Bazı hayvanlar ise kendi aralarında şakalaşırlar.Şakalaşırken sıçanlar gülme sesine benzer bir ses çıkarırlar veya şempazeler heyecanlı bir şekilde eğlendikleri gözlemlenebilir.

Dünyanın en kederli köpeği

Bu köpeğin adı Greyfriars Bobby.Tüm zamanların en kederli köpeği olmalı çünkü 1858’de sahibi öldükten sonra,sadece yemek yemek için ayrılarak,sahibinin mezarının başında,kendi ölümüne kadar 14yıl boyunca bekledi.