image-center

Atmosfer

Atmosfer uzaya varıncaya kadar giderek incelen 5 ana katmandan oluşur.80.5 km’den daha yükseğe çıkabilirseniz artık astronot sayılırsınız.

Egzosfer

Atmosferin en üst katmanı olan egzosfer,yüksekliği 10.000 km’ye kadar çıkar.Sınırı kesin değildir.Burada dünyadan gönderilen uyduların yörüngeye oturtulduğu yerdir.Uzay boşluğuna en yakın katman olduğundan,yerçekimi çok düşüktür ve gazlara pek sık rastlanmaz.

Termosfer

Bu katmanda kuzey ışıklarının(aurora borealis) ortaya çıkar.Bu olay atmosferde 100 km yükseklikte olur.Güneşten gelen sıcaklık ile bu katmanda meydana gelen olaylar,sıcaklığı 2000°C’ye kadar çıkarır.Gazlarda iyonlaşma yani elektron alış verişi çok fazladır.Radyo dalgaları ve harberleşme sinyalleri oldukça iyi bir şekilde iletilir.

Mezosfer

Dünyamıza gelen metorlar atmosferin mezosfer katmanında yanar.Mezosfer katmanında donabilirsiniz çünkü sıcaklık -100°C’ye kadar düşer.Stratosfer ile arasında 80 km kadar bir mesafe bulunur.Ozonosfer ve Kemosfer olmak üzere iki kısımdan oluşur. Ozonosfer,isminden de anlaşılacağı üzere ozon gazlarını bulundurur.Güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınlarını Ozonosfer tarafından engellenir.Dünyamız için oldukça önemli bir katmandır.Kemosfer,gazların iyonlara ayrılmaya başladığı katmandır.

Stratosfer

Bu katmana çoğumuz ulaşmışızdır çünkü uçakta seyahat bulutların üstünde iseniz stratosferde gezinmekte olduğunuzu unutmayın.Bu katmanda jet akımı vardır. Jet akımı nedir? Jet akımı,doğudan batıya doğru hızla hareket eden hava akımlarına verilen isimdir. Yani bir uçak jet akımına kapılırsa,varacağı yere daha hızlı bir şekilde ulaşabilir.Eğer ters yönde gidecek olursa da varacağı yere geç ulaşır.

Troposfer

Troposfer’de,soluduğumuz havanın %85’i ve su buharının neredeyse tamamı Troposfer de bulunur.Burası hava olaylarının(yağmur,kar vs.) olduğu ve bulutların,nemin,basınç gibi meteorolojik olayların gerçekleştiği katmandır.Atmosferin en önemli katmanlarından birisidir.