~1 dakikalık okuma

Ceviz,içerdiği zengin besin değerleriyle hayatımızın en değerli meyve türlerinden birisidir.Ayrıca kerestesinin kalitesi iyi olduğundan mobilya sektöründe çok kullanılan bir ağaç türüdür.Ancak ceviz ağacı bu kadar masum değildir.Ürettiği zehirli ve kimysal maddeleri yaymasıyla çevresindeki canlı türleri için bir tehlike yaratmaktadır. Ceviz ağacının bu zehirli etkisi oldukça önceden bilinmektedir. Juglon(5-hidroksi-1,4-naftakinon) olarak adlandırılan kimyasal bir maddenin çevreye zarar verdiği düşünülüyor.

Juglon maddesi ceviz ağacının bütün bölümlerinde yani köklerinden ceviz kabuğuna kadar her yerinde bulunur.Juglon maddesi,bitkiler üzerinde görünür bir etkisi yoktur fakat elma,böğürtlen,patates gibi bitkilerin gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir.

Bilim adamları juglonun bitkilerde,oksijenle yakılan organik bileşiklerden sağlanan enerjinin solunum sistemlerini olumsuz bir şekilde etkilediğini gözlemlemişlerdir.

Juglon toprak üzerinde yayılma imkanı bulamaz çünkü suda yüksek oranda çözülmeyen bir maddedir.

Ceviz Ağacının Altında Oturmak Gerçekten Zararlı mı?

İnsanlar ceviz ağaçlarına,ceviz yapraklarına,ceviz kabuğuna ya da yakı çevresinde bulunan toprak ile juglona maruz kalabiliyor. Bu madde insanlar üzerinde alerjik hastalıklara neden olabiliyor.Bazı bilim adamları juglonun DNA üzerinde hasara sebep olduğunu bu nedenle kanserojen etkiye sahip olduğunu gösteriyor.