~1 dakikalık okuma

Kanser,vücudumuzun belirli bir noktasında başlayıp her organına ve dokusuna zarar veren çok etkili bir hastalık grubunun genel adıdır.

Kanser dediğimiz şey bazı hücrelerin normal hücrelerden giderek farklılaşarak çok hızlı ve sınır tanımaksızın kontrolsüz bir şekilde bölünerek yakınındaki doku ve organlardan başlamak üzere tüm vücuda yayılır.

Peki kanserden ölümlerin sebebi nedir?

Kanserin öldürmesinin en belirgin sebebi metastazlardır. Metastaz,kanserin uzak doku ve organlara kadar yayılmasına verilen isimdir.

Kanser vücudumuzun her hücresinde gelişebilir.Toplumda kanser hakkında bilinmeyenler ise bir hayli fazladır.

Kanserin bilinmeyenleri

Günümüz teknolojisiyle ve bilimiyle kanserlerin %30’u çok basit önlemlerle önlenebilecek durumda.Örneğin tütün ürünlerinin kullanılmaması veya ilaç tedavisi vb. olanaklar sayesinde kanser önlenebiliyor.

Şeker kanseri besler mi?

İnternet ve televizyonda bulunan şekerin kanseri beslediğine ilişkin bir ton iddia bulunmakta.Oysa şekerli gıdaların tüketilmesinin kanserinin büyümesinde veya hızlandırmasını etkilediğine dair şuanda ilgili bilimsel bir kanıt yok.

Bunu unutmayın! Vücudumuzun her hücresi hayati fonksiyonlarını devam ettirebilmek için gerekli enerjiyi glikozdan yani şekerden elde eder.Yani şeker yemenin ne kanseri hızlandırmasına ne de büyümesine sebep olur.Fakat fazla şekerin tüketilmesi obeziteye yol açabilir.Buradaki dikkat edilmesi gerek husus kanserin oluşmasının en önemli nedenlerinden biri obezitedir.Bu yüzden dolaylı yoldan şekerin tüketilmesi kansere neden olabilir.