~1 dakikalık okuma

Değişken dirençler de sabit dirençler gibi üretilirler. Düşük güçlü dirençlerde üzerinde bir düğmenin hareket edebildiği bir karbon ray vardır.Yüksek güçlü değişken dirençler ise tel sarımlıdır. Her iki türün de yapısal sorunları vardır:Karbon değişken dirençlerde düğmenin kaydığı yolsürekli kirlenir ve karbon ray kolayca kırılabilir.Kablo sarımlılarda ise işe yarar bir değer elde etmek için pek çok sarım yapmak gerekir.

##

Erimiş metal/camdan (seramik ve metalin birleşimi olan cermet kısaltması kullanılır) yapılan direnç yollarının hem karbonlara hemde sarımlı olanlara pek çok üstünlüğü vardır ve sanayide giderek daha fazla kullanılmaktadırlar.

Değişken dirençler doğrusal, logaritmik ya da ters-logaritmik formlarda olabilir.Birincilerde düğmenin pozisyonuyla direnç miktarı arasında basit doğrusal ilişki vardır.Logaritmik ya da ters-logaritmik olanlarsa bir logaritma eğrisi izlerler ve ses araçlarında ses ya da denge kontrolü gibi işlerde insan kulağının duyarlılığını yakalamak için kullanılırlar.