~1 dakikalık okuma

Analog Sayısal dönüştürücü veya Analog Dijital dönüştürücü, analog gerilimi,bilgisayarlar ya da mantık sistemlerinin kullanabilmesi için eşdeğer sayısalına dönüştürür. Pek çok devre türü vardır ve bunların çoğu mantık sürücülü sayısal-analog dönüştürücünün çıkışını giriş gerilimiyle karşılaştırarak çalışır.

Şekildeki devre rampa analog-sayısal dönüştürücüdür ve yavaş ama basit bir devredir. İkilik sayıcı analog-sayısal dönüştürücüye bağlanmıştır. Sayıcı sıfırdan yukarı saydığında analog-sayısal dönüştürücünün çıkışı bir rampa oluşturur. Bu gerilim, giriş gerilimiyle karşılaştırılır ve ikisi birbirine eşit olduğunda sayıcı durur. Sayıcının değeri giriş geriliminin sayısal gösterimidir.Flip flopun Q çıktısı “analog-sayısal dönüştürücünün meşgul olduğunu’,S ise, “sayımın tamam olduğunu’ gösterir.

Analog dijital dönüştürücüler kaçınılmaz olarak entegre devre formunda kullanılırlar.Tipik aygıtların 12 bit (4096’nın bir parçası) çözünürlüğü vardır. Çok daha gelişmiş aygıtlarda dönüştürme zamanı birkaç mikrosaniyedir.Dönüştürücülerin en hızlılarına flaş dönüştürücü (flash converter) denir ve televizyon resimlerini sayısallaştırma için değişik TV standartlarını birbirleri arasında dönüştüren birimlerde ve özel TV efekti birimlerinde kullanılırlar.