~1 dakikalık okuma

Kristal Osilatör Nedir? Ne İşe Yarar?:Çoğu osilatörlerin frekansları kullanıcının kontrolü dışında, devre özelliklerine bağlıdır. Sıcaklık ve kaynak değişimleri gibi dış etkenler osilasyon frekansının günden güne değişmesine neden olurlar.

Bir çok uygulamada kesin bir frekans önemli değildir ama kesinliğin oldukça önemli olduğu bir çok devre vardır.Örneğin 460 Mhz’de çalışan bir UHF taşınabilir radyo, sıcaklık değişiklikleri, batarya gerilim değişiklikleri ve mekanik titreşimlere rağmen taşıyıcısını (carrier) bir kaç kilo hertz’de sabit tutmalıdır.

Bu kesin özelliklere göre tasarlanmış osilatörler kuartz kristallerinin özelliklerini kullanırlar. Bu kristaller piezoelektrik özelliklerinin iki ters uç arasında dalgalı gerilim oluşturması nedeniyle yüksek frekanslara kadar titreşim özelliğine sahiptirler. Kristal, çok yüksek Q ve L/C oranına sahip olan ayarlanmış bir devre gibi davranır.

Bir kristalle kolayca ulaşılabilecek en büyük doğal frekans 1 Mhz’dir. Bu değerin üzerindeki frekanslara ulaşmak için genellikle kristal harmonik frekansta çalıştırılır.

Düşük değerli bir kapasitör yardımıyla kristal küçük miktarlarda ayarlanabilir. Ayarlama yapıldıktan sonra frekans mükemmel bir şekilde sabit bir değerde kalır ve 1 ms’de bir sabitlik kolayca elde edilebilir. Biraz daha özen gösterildiğinde ve devre sıcaklık değişimlerinden etkilenmeyecek şekilde tutulduğunda devrede 10’0’da bir sabitlemeye ulaşılabilir.