~1 dakikalık okuma

VPN, düşük maliyetli WAN oluşturma yöntemidir. Kuruluş içerisindeki ağlara internet üzerinden şifreli ve güvenli bir şekilde erişim sağlamak ve ağın bir parçasıymış gibi çalışmak için oluşturulan sanal bir ağdır. Aynı işlem kiralık hatlarla da yapılabilir ama VPN düşük maliyetli ve yapılandırması kolaydır. VPN sanal olduğu için aynı anda birden fazla VPN kullanıcısı ağı kullanabilir. VPN üzerindeki trafık internet üzerinden sağlandığı için güvenlik amacıyla şifreleme, veri doğrulama, yetkilendirme gibi güvenlik önlemeleri alınabilir.

#####

VPN, komşu ağlar arasında gizli ve özel bir bilgi akışını sağlamaya yönelik kurulur. Paketler internet üzerinden gitse dahi kullanılan güvenlik önlemleri sayesinde ağ dinlense bile şifrelenmiş paketlere saldıran kişi elde ettiği bilgileri anlamlandıramaz. VPN kullanım amacına göre ikiye ayrılır. Bunlar; “Remote Access VPN (Uzaktan Erişimli VPN)” ve “Site to Site VPN”

Remote Access VPN, gezici şirket çalışanlarının şirket ağına herhangi bir yerden dahil olmalarını sağlar. Ya da şirketlerin farklı ofislerinin merkezle haberleşmesi için kullanılır.