~1 dakikalık okuma

IP kameralar normal kameralarda olduğu gibi elde ettiği görüntüleri bir noktadan başka bir noktaya taşımak için kullanılır. Ancak, analog kameralardan farklı olarak elde ettiği analog görüntü sinyallerini DVS (Digital Video Server) ile sayısala çevirerek ağ üzerinden izlemek veya yayın yapmak için kullanılır.IP kameralar kablolu veya kablosuz özelliğe sahiptir.

IP kameralar ile alınan Video kaydı, bir yazılım yardımıyla bilgisayar ortamında saklanabileceği gibi; Hybrid DVR(Digital Video Recorder) üzerinde veya NVR(Network Video Recorder) üzerinde de saklanabilir. IP kameralar günümüzde 1, 2, 3, 5 ve Megapiksel çözünürlüğe sahiptir. Günümüzde en bilinen IP kamera üreticileri, Sony, Bosch, Axis, Acti, Panasonic ve ]VC ‘dir. IP kameraların, router veya ev/ofis kullanımına uygun modemler üzerinde kullanmakta olduğu port ya da portların açılması(yönlendirilmesi) ile İnternet bağlantısı bulunan herhangi uzak bir noktadan izlenebilmesi ve yönetilebilmesi de mümkündür.

#####

IP kameralarda güvenlik analog sistemlere göre çok daha gelişmiştir. Analog sistemlerde koaksiyel kablo kesilerek kamera görüntülerine ulaşılabileceği gibi DVR’a farklı görüntülerinde gönderilmesi sağlanır. Fakat IP kameralar transferi yaptıkları için gelişmiş ağ güvenlik duvarları sayesinde mu edilmesi neredeyse imkansızdır. Analog sistemlerde kayıt cihazları genellikle ve 16 kamera desteklerken IP kameralarda sayı sınırlaması yoktur.