1 dakikalık okuma

SSID nedir?

SSID(Service Set IDentifier) evlerinizde,işyerlerinizde ya da farklı noktalarda 802.11 kablosuz yerel alan ağıyla(WLAN) ile ilişkilendiren birincil addır.Yani Wi-Fi ile seçim alanında seçeciğiniz kablosuz ağların bulunduğu her bir ağ bir SSID’dir.

Bir kablosuz ağın adını tanımlamak için SSID dediğimiz tanımlama ilecihazımızı daha rahat ve kolay biçimde seçip bağlanmamızı sağlar.

32 karakterden oluşur.Büyük/küçük harf duyarlıdır.Son karakter sonlandırma karakteri olarak kullanılır genelde.İsiminizi güvenliğiniz için olabildiğince düşünülmüş bir isim koymanız uygun olacaktır.

SSID Nasıl Değiştirilir?

SSID isiminizi değiştirmek için router veya ADSL modemizine bağlanın. Ardından Wireless->Wireless Settings->Wireless Network Name Kısmını değiştirip kaydederek değiştirebilirsiniz.

SSID Nasıl Gizlenir? – SSID Gizleme – Wifi Ağı Gizleme

SSID isiminizi gizlemek için router veya ADSL modemizine bağlanın. Ardından Wireless->Wireless Settings->Enable SSID Broadcast yerini pasif olarak değiştirip kaydederek değiştirebilirsiniz.

Linux Üzerinde Ağ Konfigrasyonu – Linux SSID Ayarı Nasl Yapılır?

Öncelikle kablosuz cihazımızı bağlanalım.Genelde varsayılan ad wlan0’dır.Sizlerde farklı ise burayı değiştirip bağlanın.

ifconfig wlan0 up

Daha sonra ağı tarayın. iwlist wlan0 scan

Taramanın sonrasın aşağıdaki gib bir çıktı görmelisiniz:

ESSID: "NETWORK_NAME"

NETWORK_NAME kısmına ağınızın ismini girin.

Eğer SSID ve Şifresi bilen bir ağa bağlanmak istiyorsanız şu şekilde bağlanmalısınız:

iwconfig wlan0 essid Ağ_ismi key Ağ_Şifresi

Bağlantınızı yaptıktan sonra, aşağıdaki gibi dhclient komutunu kullanarak makineniz için bir IP adresi almalısınız:

dhclient wlan0