Isaac Newton dünyaya gelmiş ve bilime büyük katkısı olan en iyi bilim adamlarından olduğu herkes tarafından bilinir fakat İngiltere’nin Kraliyet Darphanesi’nde 30 yıla yakın yöneticilik yaptığı çoğu kişi tarafından pek bilinmez.

17.yy sonlarına doğru İngiltere için gümüş paraları basmak için büyük sorunlar oluşmuştu.O zamanlar para basma işlemini,madenden dökülmüş bir levha üzerinden çekiç darbeleriyle farklı ağırlıklarda parçalar oluşturmaktı.

Kalpazanlar,bu farklı ağırlıklardan faydalanarak,gümüş paranın kenarları tıraşlayarak paranın değerini azaltıp ayrıca kendilerine maden elde etmiş oluyordu.

O dönemde Avrupa için gümüş çok değerli bir madendi.Newton,1696 yılında Kraliyet Darphanesi başına geçerek tüm paraları daire şeklinde basılmasını ve kenarlarında harflerin ya da oyuntuların olmasını sağladı.1698 yılında İngiliz hükümeti tarafından tüm madeni paralar toplatılmıştı ve Newton’un paraları piyasaya sürülmüştü.

Newton sayesinde dolandırıcılar büyük bir hezimete uğramıştı.Artık madeni paranın kenarlarında küçücük bir parça bile sıyrılsa para geçersiz sayılmış olacaktı.

Günümüzde madeni paralar nasıl basılıyor?

Isaac Newton’un tasarladığı bu madeni para düşüncesi günümüzde bile aynı yöntemle basılmaya devam ediyor.

Ayrıca bu yöntem ile para kenarlarından veya yüzlerinde farklı biçimde oluşturulan bu paralar görme engellilerin paraları ayırt etmesini kolaylaştırıyor.