~1 dakikalık okuma

İnsanları binbir çeşit rahatsızlıklarına sebep olan hastalıklar,malesef artıyor.En çok ölümcül olan hastalık,bir yılda dünya çapında yaklaşık 7 milyon kişinin ölümüne sebep olan kalp hastalığıdır.İyi ki bu hastalık bulaşıcı değil.Kalp hastalığının tedavisi ise birçoğumuzun bildiği üzere;spor yapmak,sağlıklı yiyecekler yemek ve kilo almayarak bu hastalıktan kurtulabilirsiniz.

###

Dünyadaki her sekiz ölümden bir tanesi bulaşıcı hastalıklar sebep oluyor.Bulaşıcı hastalıklardan başlıcaları HIV/AIDS(bağışıklık sistemini),tüberküloz(akciğer),sıtma(sivrisenek sebep olur) ve koleradır.Bu bulaşıcı hastalıklar yaşadığımız ortamlara göre buluşma ihtimali daha fazladır.Örneğin HIV ve AIDS yaygın olarak Afrika kıtasında görülür.İnsanlık tarihinde en öldürücü vaka grip salgınıdır.1918’de başlayan tüm dünyaya yayılmış ve 40 milyona yakın insanın ölümüne sebep olmuştur.

Salgın hastalık Birinci Cihan Harbi’nin hemen ardından ortaya çıkmış ve savaşta ölen insan sayısından fazla insan ölmüştür.

Tarihte diğer bir salgın hastalık ise tüberkülozdur.Mısır mumyalarının kafataslarıda ve omuriliklerinde bulunmuştur.1700-1900 yılları arasında 1 milyon insanın ölümüne sebep olduğu tahmin ediliyor.

İnsanın fiziksel olarak hastalıkları bunlardı peki ruhsal hastalıkların önemi yok mu? Sizin düşünceleriniz neler yorum olarak paylaşabilirsiniz.