Koreli araştırmacılardan oluşan Kore Yüksek Bilim ve Teknoloji Enstitüsü(KAIST),insan düşüncesiyle bir hayvanüzerindeki hareketi uzaktan kontrol edebildi.

Beyin ile bilgisayar arasında bağlantının sağlaması üzerinde teknolojik çalışmalar devam ediyor.Bu sayede insanın düşüncesini kullanarak robotlar kontrol edilebiliyor ayrıca insan beyni bilgisayar ile tümleşik bir şekilde çalışabiliyor.

Koreli ekip,insan beyninden gelen sinyalleri analiz ederek kamplumbağanın hareketini gerçekleştirebilecek sistem gerçekleştirdi.

Açıklamalarına göre hayvanlar içinde kaplumbağanın seçilme nedeni bilişsel yetenekleri ve ışığı farklı dalga boylarına göre ayırt edebilmesidir.

Sistemin kurulması

Kaplumbağa reel-time olarak çalışabilen bir kamera sistemi takılıyor.Sistem üzerinde kablosuz verici ve alıcı,bilgisayar kontrollü entegre,enerji,dönüş açıları için silindir bulunmakta.Hepsi tek bir devre şeklinde kaplumbağanın sırtına yerleştiriliyor.

Sistemin çalışması

Kaplumbağa üzerinden gelen gerçek zamanlı görüntüler bilgisayar üzerinde analiz edilerek insanın hangi yöne doğru gitmesine karar vermek için yardımcı olur.

İnsan beyninden verilen karar elektroensefalografi(EEG) yardımıyla analiz edilerek komutlara dönüştürülür.

Analiz edilen komut 3 farklı duruma dönüşebilir:Sağa dön,sola dön ve düz devam et.

Bu komut kablosuz olarak kaplumbağadaki devreye iletilir.

Eğer komut sağa veya sola dön ise diğer yönün görüş açısı silindir aracılığıyla engellenir ve hayvan içgüdüsel olarak ışığa duyarlı olan tarafa doğru gitmiş olur.

Bu teknoloji askeri alanlar başta olmak üzere günümüz sanal gerçeklik ortamında yaygınca kullanılabilir.