İşlemci Darboğazı Nedir? Darboğazı Nedir? Darboğaz Nasıl Çözülür?

Özellikle oyuncular için oldukça önemli bir konu olan darboğaz,bilgisayar oyuncuları için oldukça kritik bir önem taşıyor.Bilgisayar dünyasında ‘darboğaz’ kelimesi,bilgisayar bileşenlerinin birbiri arasında uyumsuzluk yaşamasıdır.

İşlemci Darboğazı Nedir?

İşlemcinin ekran kartını besleyememesidir.Eğer eski bir işlemciniz varsa ve yeni nesil bir güçlü ekran kartı aldıysanız,ekran kartınızı performansını alamayabilirsiniz bunun sebebi ise darboğazdır.Eğer işlemciniz çok çalışıyorsa yani kullanımı %100 ise bilinki işlemciniz bir darboğazda.

Darboğazın önüne geçmek için sistemini kurmadan veya ekran kartı almadan önce darboğaza sebep olmayacak bir ekran kartı veya işlemci almalısınız.

Ram Darboğazı Nedir?

Darboğazın ortaya çıktığı diğer bir nokta ise ekran kartındaki VRAM kısmıdır.Eğer oyununuzun ihtiyaç duyduğu bellek kapasitesi ekran kartınızda yoksa buda bir darboğaza sebep olacaktır.

İşlemci Darboğazı Nasıl Çözülür?

İki Yöntem vardır: 1-İşlemci güncellemesi yani yeni sürüm işlemci almalısınız. 2-İşlemcinizi ‘Overclock’ yapabilirsiniz.

Buna ek olarak ekran kartınızın gücünü düşürebilirsiniz bu işleme ‘DownClock’ denir. Yani ekran kartınızın gücünü düşürerek işlemci ile olan dengesini sağlayabilirsiniz.

DownClock Nasıl Yapılır?

Ekran kartına DownClock işlemini MSI AfterBurner yazılımı ile yapabilirsiniz. Programının Core Clock ve Memory Clock kısımlarından değerleri dengeli bir şekilde düşürerek darboğazı önleyebilirsiniz.