PDF dosyalarını bir PDF görüntüleyici sahip olmak masaüstü Linux dağıtımlarında çok önemlidir. Linux’ta kullanabilecekleri birkaç PDF görüntüleyicisi/okuyucu var ve hepsi ilgili temel ve gelişmiş özellikleri sunuyor.

Okular

KDE tarafından geliştirilen ücretsiz bir yazılım olan evrensel belge görüntüleyici . Linux, Windows, Mac OSX ve diğer birçok Unix benzeri sistemlerde çalışabilir. PDF, XPS, ePub, CHM, Postscript ve diğerleri gibi birçok belge formatını destekler.

Aşağıdaki özelliklere sahiptir:

Gömülü 3D model

Altpiksel oluşturma

Tablo seçme aracı

Geometrik şekiller

Metin kutuları ekleme ve damgalar

Resimleri panoya kopyala

Büyüteç ve daha pek çok şey

Kurulum: $ sudo apt-get install okularVEYA# yum install okular

Evince

Gnome masaüstü ortamında varsayılan olarak gelen hafif bir belge görüntüleyici. PDF, PDF, Postscript, tiff, XPS, djvu, dvi gibi artı birçok belge formatını destekler.

Bu gibi özellikleri vardır:

Arama aracı Kolay referans için küçük resim sayfası Belge Dizinleri Doküman Yazdırma Şifrelenmiş Belge Görüntüleme Evince PDF okuyucuyu Linux’a kurmak için şunları kullanın:

Kurulum: $ sudo apt-get install evinceVEYA# yum install evince

Foxit Reader

Çapraz platform, küçük ve hızlı bir PDF okuyucu. Bu yazının son hali, güvenlik açıklarına karşı koruma sağlayan bazı güvenlik özellikleri sunan Foxit okuyucu 7’dir.

Aşağıdakiler dahil özelliklerle zengin özelliklere sahiptir:

Sezgisel bir kullanıcı arayüzü Belgeleri PDF’ye tarama desteği Dokümanları paylaşılan görüntülemeye izin verir Araçlar yorumlama Dijital imza ekleme / doğrulama ve daha birçoğu.

Linux sistemlerine Foxit Reader’ı yüklemek için aşağıdaki talimatları izleyin: $ cd / tmp$ gzip -d FoxitReader_version_Setup.run.tar.gz$ tar -xvf FoxitReader_version_Setup.run.tar$ ./FoxitReader_version_Setup.run

FBReader

Bu, Linux ve Windows PC’ler için açık kaynaklı bir e-kitap okuyucudur. çeşitli biçimlerde görüntülemeyi destekler. Aşağıdaki özelliklere sahiptir; EPub, rtf, chm, plucker vb gibi e-kitap formatlarını destekler. Ayrıca e-kitapların zip, tar, gzip ve bzip2 gibi diğer arşivlerden doğrudan okunması özelliğine de sahiptir. Ebook’ların kolay organizasyonu ve erişilmesi için bir kütüphane düzenleme özelliği sağlayın. Ayrıca e-kitapların yapılandırılmış görünümünü de destekliyor. Ek e-kitapların aranması için ağ kitaplığına erişim sağlar.

Calibre Ebook Reader

Bu uygulama açık kaynaktır ve aşağıdaki gibi özellikleri sağlar; PDF, Mobi, PRC, HTML, ODT ve LRS okuma ve görüntüleme. Ayrıca, diğer girdileri / biçimleri destekler; LIT, CBZ, RTF ve TXT. Ayrıca onlarca belge biçimini LIT ve EPUB formatlarına dönüştürmek için tasarlanmış bir PDF Reader’tır. Bu işleve, ‘Kitapları Dönüştür’ düğmesini tıklayarak kolayca erişebilirsiniz. Kalibre ayrıca, kullanıcı e-kitaplarının yönetimini kolaylaştırdığı kütüphane yönetimi özelliklerini de sunmaktadır. Veritabanındaki bir girdi, çeşitli biçimlerde çeşitli e-kitaplara karşılık gelebilir. Ayrıca, diğer e-kitap cihazlarıyla bağlantı kurmayı ve uygulamadaki aynı içeriğe erişmeyi kolaylaştıran modüler cihaz sürücüsü tasarımı sunmaktadır. Bu, cihazlar arasında iPhone ve Android Cihazları gibi senkronizasyon servislerini de etkinleştirir. Ayrıca, kullanıcının istediği web sitelerini ve RSS yayınlarını sağlayabileceği ve bunları PDF ve EPUB formatlarına dönüştürebileceği, otomatik yeni indirme özelleştirilmiş sunuyor.