“Sen bir sıfırsın!” dendiği duyulur bazen:”Hiç kulağa negatif geliyor ama “hiç” nasıl kötü bir şey olabilir ki? Çocuklar saymayı öğrendiklerinde,bunu parmaklarıyla yapmayı severler.İki ve üç,eşittir beş.Sadece konu sıfır olduğunda sorun vardır;onun için parmak yoktur.

Sıfır gerçekten de özel bir rakamdır.İnsanlar uzun süreden beri sayı saymalarına ve hesap yapmalarına rağmen sıfır eksikti.Roma rakam sisteminde de sıfır rakamı yoktu.”hiç” insanlar tarafından anlaşılamamıştı.

Kullandığımız sıfır,Hindistan’da bulunmuştur.13.yüzyılın başlarında,İtalya ve Arabistan arasındaki ticari ilişkiler sayesinde Avrupa’ya geldi.Burada uzun zaman şeytanın icadı olarak görüldü.Avrupalılar eski hesap tablolarından ayrılmak istemiyordu.

Sıfır,yani “hiç”,hiç olmamalıydı.Çünkü Avrupa’da ‘hiç’;yasaklanmış olan,Tanrısız bir mekandı,bir tabuydu!’Boşluk korkusu’,horror vacui,yüzyıllar boyunca batılı filozof ve doğa bilimcilerin zihnine kazınmıştı.

Matematik üstadı Adam Ries, 16.yüzyılda Arap rakamlarıyla modern hesaplamayı oluşturdu.Sıfırla her seferinde bir basamak artırılıyordu:10,100,1000…

Onun metoduyla çarpma ve bölme kolaylaşmıştı.Bugün hesap yaparken Adam Ries’e göre yapıyoruz.İşte aynı Ries,sıfır rakamına da hak ettiği yeri kazandırdı.Dilde bile sıfırın katettiği uzun yollar görülebiliyor:Köken olarak Hintçe sunya adından,Arapça sifr oluşmuştur.İtalya’da zefiro’ya çevrilmiş ve Venedik şivesinde zero’ olmuştur ve farklı yollar katederek İngiltere’ye zero olarak gelmiştir.

Fransızlar kelimeyi cyfre,daha sonra da chiffre olarak kullanmışlardır.Son olarak Almanya’daysa sıfır zeifer olarak alınmıştır.Kelime bugün bile bu devrimi hatırlatıyor.

Bilgisayar,dünyamızı 0 ve 1’lere ayırıyor.Öğrenmemiz uzun zaman aldı ancak artık biliyoruz:Sıfır,”hiç”ten fazladır.