Contact filmi çekildiği zamanın çok ötesinde olan bir film. Hem kalite hem de kurgu bakımından. Contact filmi,Carl Sagan’ın aynı adla bulunan romanından uyarlanmasıdır.NASA’nın yayınladığı gerçekleşme ihtimali yüksek olan bilim kurgu filmlerinin başında yer alan bu film gerçektende insanı dünya dışı varlıkların olabileceğine veya başka yaşam alanlarını olabileceğine umut yakan bir kurgusu var.

Filmin açılış sahnesiyle keşfedilmeyi evrenin büyük bir kısmının insanlar için başka bir yaşam alanlarının bulunma ümidini sergiliyor.

Dr. Arroway(Ellie), çocukluğundan beri babasından aldığı ‘merak aşısı’ ile işini çok seven,meraklı,başarılı bir astronum olur. Ellie’nın amacı dünya dışı insanlarda başka bir varlığın olup olmadığını öğrenmektir. Aslında kendisi bu evrende yalnız olmadığımızı düşünmekte. Geliştirmiş olduğu projeler ile hem özel kişilerden hem de devlet destekli uzay araştırmaları yapar ve ‘vega’ adlı yıldızından gelen bir sinyal keşfeder. Bu sinyaller çözüldüğünde yüksek teknolojili bir araç tasarım şablonu ortaya çıkar ve ABD hükümeti yapar.

Gerçekten bilim-kurgu meraklıların kesinlikle izlemesi gereken bir film.Yani o zamanın bir interstelları diyebilirim ve interstellar gibi paradoksa sokmadan çok daha doğal ve gerçekçi bir düşünce içerisinde izletiyor.

Filminden bir kaç alıntı:

Heyet: Eğer Vegalılarla karşılaşırsanız ve onlara soracak tek sorunuz olsa, ne sorardınız?

Ellie: Kendi kendinizi yok etmeden bu uygarlık düzeyine nasıl ulaşabildiniz?

Ellie: Baba, evrende bizden başka canlılar var mı?

Babası: Eğer evrende yalnızsak, bu çok büyük bir yer kaybıdır.

image-center

image-center

IMDB:7.4/10Benim Puanım:9.1/10